ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն Արկադի Խաչատրյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 29-ին նիստ է գումարել:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկմանն անցնելը՝ հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են հայրենիքի պաշտպանության համար  զոհված մարտիկների հիշատակը:
Արկադի Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել հանձնաժողովի նախկին նախագահ Մանե Թանդիլյանին՝ կատարած աշխատանքների համար՝ մաղթելով առողջություն եւ հաջողություններ:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանի, Վարազդատ Կարապետյանի, Բաբկեն Թունյանի հեղինակած «Բանկային ավանդների ներգրավման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: Հիմնական զեկուցող Արտակ Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ հարցի առնչությամբ տեղի է ունեցել նաեւ աշխատանքային ընդլայնված քննարկում: Նշվել է, որ ոլորտային օրենսդրությունում առկա են անհամապատասխանություններ: Նախագծերի փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է թղթային հաղորդակցումից էլեկտրոնային հաղորդակցմանն անցում կատարելու անհրաժեշտությամբ, միակողմանի հաղորդակցման ձեւի փոփոխման սահմանափակումների իրականացմամբ եւ արտակարգ իրավիճակով պայմանավորված հաղորդակցման կարգավորումների փոփոխմամբ:
Հիմնական զեկուցողին ուղղված հարցերը վերաբերել են բանկային ավանդների ներգրավմանը, սպառողական, հիփոթեքային կրեդիտավորման կանոնակարգումներին:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ օրենքների նախագծերի փաթեթի քվեարկությունը հետաձգվել է:
Հանձնաժողովը քննարկել է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի անդամի թափուր տեղի թեկնածու ընտրելու հարցը:
Հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի՝ Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թափուր տեղի համար«Իմ քայլը» խմբակցության կողմից ներկայացվել է Կարեն Առուստամյանի թեկնածությունը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը, հակիրճ ներկայացնելով թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային գործունեությունը, նշել է, որ թեկնածուն համապատասխանում է առաջադրված չափանիշներին:
Կարեն Առուստամյանը շնորհակալություն է հայտնել «Իմ քայլը» խմբակցությանը՝ Հաշվեքննիչ պալատի անդամի պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջադրելու համար: Բանախոսը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին պետական հաշվեքննության համակարգի վերաբերյալ իր տեսլականը, անդրադարձել Հաշվեքննիչ պալատի անկախությանը, անկախության պաշտպանությանը, երկրի օրենսդիր մարմնի հետ սերտ համագործակցությանը, ինչպես նաեւ Հաշվեքննիչ պալատի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերին:
Ելույթներում հանձնաժողովի անդամները, ընդգծելով թեկնածուի անցած ճանապարհը, նշել են, որ Կարեն Առուստամյանն իր գործունեությամբ կնպաստի Հաշվեքննիչ պալատի ինստիտուտի կայացմանը:
Քվեարկության արդյունքներով հանձնաժողովը ՀՀ Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թափուր տեղի համար ՀՀ Ազգային ժողովին է առաջարկել Կարեն Առուստամյանի թեկնածությունը:
ՀՀ ԱԺ Բյուջետային գրասենյակի համակարգող-փորձագետ Գագիկ Բարսեղյանը հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի հաշվետվությունը 2020 թվականի երկրորդ եռամսյակում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Ըստ բանախոսի՝ փորձագետները սահմանված ժամկետներում պատրաստել եւ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովին են տրամադրել` ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության, ինչպես նաեւ ՀՀ 2020 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման ընթացքի վերաբերյալ Կառավարության ներկայացրած տեղեկանքի ամփոփ նկարագրերը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 71-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ մինչեւ երկամսյա ժամկետով հետաձգվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Եղիշե Սողոմոնյանի, Արտակ Մանուկյանի, Տիգրան Ուլիխանյանի, Վարդան Աթաբեկյանի, Համազասպ Դանիելյանի, Երջանիկ Հակոբյանի հեղինակած «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:

On September 29, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Arkady Khachatryan convened a sitting.
Before turning to the discussion of the agenda items, the Committee members honoured in one-minute silence the memory of the military who died for the defense of the Motherland.
Arkady Khachatryan thanked the former Chair of the Committee Mane Tandilyan for the works done, wishing her health and successes.
The Committee debated in the second reading the draft law on Making Amendments and Addendum to the Law on the Involvement of Banking Deposits and the package of the draft laws authored by the RA NA deputies Artak Manukyan, Varazdat Karapetyan, Babken Tunyan. The key rapporteur Artak Manukyan informed that working expanded discussion was also held related to the item.
The questions addressed to the key rapporteur related to the involvement of the banking deposits and the regulations of the consumer’s and hypotheque crediting.
According to the RA Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, the voting of the package of the draft laws was postponed.
The Committee discussed the item of the election of the candidate for the vacant seat of the RA Audit Chamber member.
The Committee Chair Arkady Khachatryan informed that in accordance with Article 134 of the RA Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, Karen Arustamyan’s candidacy was presented by My Step Faction for the vacant seat of the Audit Chamber.
The RA NA deputy Artak Manukyan, briefly presenting the candidate’s biography and working activities, has noted that the candidate complies with the proposed standards.
Karen Arustamyan thanked My Step Faction for nominating his candidacy in the post of the Audit Chamber member. The rapporteur presented his vision on the RA foreign state audit system, touched upon the independence of the Audit Chamber, the defence of independence, as well as the programmes aimed at the rise of efficiency of the Audit Chamber management.
In their speeches the members of the Committee, underlining the candidate’s passed path, stated that Karen Arustamyan with his activities would promote the establishment of the Audit Chamber Institute.
As a result of voting, the Committee proposed Karen Arustamyan’s candidacy to the RA National Assembly for the vacant seat of the RA Audit Chamber member.
The Coordinator-Expert of the RA NA Budget Office Gagik Barseghyan presented for debate of the Committee the report of the RA NA Budget Office on the works done in the second quarter for 2020.
According to the rapporteur, the experts prepared in the established terms the brief descriptions of the annual report on execution of the RA State Budget for 2019, as well as the certificate presented by the Government on the procedure of the state budget execution of the RA first quarter for 2020 and provided them to NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.